Všetky články

Štátna dotácia: Kedy sa opatí dotácia od štátu? Plán Obnovy Rodinných Domov 2023

3. septembra 2023

Plán Obnovy Rodinných Domov, ktorý je súčasťou celkového Plánu Obnovy pre domácnosti, má ambiciózny cieľ - podporiť obnovu a modernizáciu rodinných domov na Slovensku. Tento program je navrhnutý tak, aby vám pomohol zvýšiť energetickú efektívnosť vašej domácnosti a prispel k udržateľnejšiemu spôsobu života. V tomto článku sa pozrieme na to, čo tento program ponúka a ako môže ovplyvniť vás a vašu rodinu.

Podstata Plánu Obnovy Rodinných Domov

Plán Obnovy Rodinných Domov sa snaží povzbudiť vlastníkov rodinných domov, aby investovali do energetických úspor a environmentálnej udržateľnosti. Program plánuje podporiť obnovu a modernizáciu približne 30 000 rodinných domov do roku 2026.

Aktuálne Informácie

Pre tých, ktorí plánujú využiť tento program, je dôležité vedieť, že nová výzva bude vyhlásená 6. septembra 2023 a bude dostupná pre prvých 10 000 žiadateľov. Ďalšie výzvy budú nasledovať v marci a septembri 2024.

Jednou z dôležitých zmien je aj to, že žiadatelia budú mať po vyplnení online formulára 90 dní na predloženie úplnej žiadosti, pri ktorej bude povinnou prílohou energetický certifikát pred obnovou alebo projektové energetické hodnotenie.

Výška Dotácie

Jedným z hlavných faktorov, ktoré budú zaujímať budúcich žiadateľov, je výška dotácie. Dotácia dosahuje 75 % z celkových oprávnených výdavkov, pričom maximálna výška dotácie je 15 000 €, ak dosiahnete úsporu energie medzi 30% až 60%, alebo 19 000 €, ak dosiahnete úsporu primárnej energie vyššiu ako 60% oproti stavu pred obnovou.

Týmto programom budú pokryté nielen tepelné čerpadlá, solárne kolektory, fotovoltické panely a systémy rekuperácie, ale aj úpravy komínov, kotlov na biomasu a batériové úložiská.

Kto Má Nárok na Dotáciu? (pokračovanie)

  • Žiadateľ nesmie mať žiadne väčšie dlhy a nedoplatky na daniach, sociálnom a zdravotnom poistení.
  • Žiadateľ musí zostať vlastníkom alebo spoluvlastníkom domu až do vyplatenia dotácie.
  • Ak má dom viac spoluvlastníkov, všetci spoluvlastníci musia podať žiadosť spoločne, pričom jeden z nich bude hlavným žiadateľom.

Na Čo Môžete Použiť Dotáciu?

Hlavným cieľom programu je dosiahnuť úsporu primárnej energie minimálne o 30% oproti stavu pred obnovou. Na dosiahnutie tejto úspory musíte vykonať aspoň jedno z povinných opatrení, ako je zateplenie obvodového plášťa, strešného plášťa, výmena otvorových konštrukcií, alebo zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia a podobne. K týmto povinným opatreniam môžete pridať aj voliteľné opatrenia, ako je inštalácia tepelného čerpadla, fotovoltických panelov, solárnych kolektorov, alebo rekuperácie. Projektovú dokumentáciu, energetické hodnotenie a energetický certifikát pred a po obnove rodinného domu je možné zahrnúť do nákladov.

Spätné Preplatenie Nákladov

Je možné aj spätné preplatenie nákladov, avšak dotácia sa nevzťahuje na práce, tovary a služby objednané alebo realizované svojpomocne pred 1. februárom 2020.

Dĺžka Obnovy

Dĺžka obnovy závisí od toho, či realizujete obnovu na základe stavebného povolenia alebo len ohlášky. Ak máte stavebné povolenie, obnova môže trvať maximálne 12 mesiacov od dňa doručenia oznámenia o schválení žiadosti. Ak je obnova iba na základe ohlášky, môže trvať maximálne 8 mesiacov. Posledným termínom pre obnovu domu je 31. marec 2026.

Ako Získať Dotáciu?

Žiadosti o dotáciu musia byť podané online prostredníctvom formulára na stránke Obnovdom.sk. Podrobnosti o postupe a elektronickom formulári budú uvedené pred termínom spustenia podávania žiadostí.

Plán Obnovy Rodinných Domov 2023 poskytuje jedinečnú príležitosť pre vlastníkov rodinných domov na zvýšenie energetického výkonu svojich domovov a prispievanie k udržateľnej budúcnosti. Ak plánujete modernizovať svoj dom, tento program by pre vás mohol byť cestou k energeticky efektívnejšiemu a životaschopnejšiemu bývaniu. Nezabudnite sledovať termíny a postupy na oficiálnej stránke programu Obnovdom.sk, aby ste nezmeškali príležitosť využiť túto dotáciu.

Kontakt

Pošlite nám všetky potrebné informácie a my vám navrhneme riešenie na mieru s cenovou ponukou.
Vitajte v kontaktnom formulári našej spoločnosti, špecializujúcej sa na profesionálne riešenia v oblasti klimatizácie. Sme tu, aby sme vám poskytli personalizované poradenstvo a odpovedali na vaše otázky týkajúce sa klimatizačných systémov, tepelných čerpadiel, rekuperácie a ďalších produktov, ktoré zabezpečujú optimálne klimatické podmienky vo vašom prostredí.

Vyplňte tento formulár a my vám čo najskôr poskytneme odborné informácie a individuálne riešenia na mieru s cenovou ponukou. Uveďte svoje špecifické požiadavky, aby sme vám mohli odporučiť najefektívnejšie klimatizačné riešenia pre váš domov, kanceláriu alebo komerčný priestor.
+421 940 222 423
riteair@riteair.sk
Šebastovská 1986/2, 08006 Ľubotice
f
Riteair klimatizácie
RITEAIR s.r.o.
IČO: 55019129
DIČ: 2121847013
IČ DPH: SK2121847013
Spoločnosť RITEAIR s.r.o. je nositeľom certifikátu o odbornej spôsobilosti na nakladanie s fluórovanými skleníkovými plynmi podľa zákona č. 286/2009 Z.z. § 6(3) pre kategóriu I.
envelopephone-handsetmap-markercrossmenuarrow-left
×